O gminie
Gmina Kobiele Wielkie (pow. radomszczański, woj. łódzkie) położona jest na tzw. Wzgórzach Radomszczańskich 14 km od Radomska i sąsiaduje z gminami: Gidle, Żytno, Wielgomłyny, Masłowice i Radomsko. Jest to gmina typowo rolnicza o powierzchni 101,9 km2, obejmująca ogółem 10 172 ha, w tym 3 225 ha gruntów leśnych i ok. 96 ha gruntów pod stawami. Działalność rolnicza prowadzona jest w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Przyborowie. Znajduje się tu 48 miejscowości, w tym 20 sołectw, w których zamieszkuje ok. 4327 mieszkańców.
Kobiele Wielkie są miejscem urodzenia pisarza Władysława Stanisława Reymonta (ur. 1867 r.), nagrodzonego Literacką Nagrodą Nobla za powieść „Chłopi”, co upamiętnia pomnik, obelisk, ławeczka z sylwetką tegoż autora oraz Budka Nietelefoniczna, w której można wysłuchać historii związanych z pisarzem.
W malowniczy krajobraz gminy wpisują się: Rezerwat Przyrody „Jasień” o powierzchni 19,81 ha z najcenniejszym w Polsce, a także jednym z najcenniejszych w Europie, zbiorem cisów oraz Rezerwat Leśny „Kobiele Wielkie” o powierzchni 63,43 ha z dominującym wyżynnym jodłowym borem mieszanym, dwa zbiorniki retencyjne – w Babczowie i Biestrzykowie Wielkim, a także liczne pomniki przyrody, m.in. Szpaler Lip przy drodze powiatowej Kobiele Wielkie – Wola Malowana oraz Modrzewie w parku dworskim w Kobielach Wielkich, należące do jednych z najstarszych w Polsce.
Uwagę przykuwa neogotycki rzymsko-katolicki Kościół Parafialny pw. św. Marcina w Kobielach Wielkich z 1909 r., we wnętrzu którego zachowały się pochodzące z poprzedniej świątyni, m.in. barokowy ołtarz boczny św. Anny z XVII wieku oraz renesansowa kropielnica z XVI lub XVII wieku. Kościół, cmentarz rzymsko-katolicki, park podworski z XIX wieku i ruiny dworu z 1905 roku w Kobielach Wielkich oraz parki dworskie z XIX wieku w Babczowie i w Przyborowie wpisane są w Wojewódzką Ewidencję Zabytków.
Gmina dba o swoich mieszkańców, jest zwodociągowana w 98 %, sieć kanalizacyjna to odcinek 6,2 km, a sieć gazownicza wynosi 4,2 km (434 m przyłączeń). Przez teren gminy przebiega 80 km dróg gminnych i 39 km dróg powiatowych.
Istnieją niewielkie zakłady usługowe i handlowe oraz dwa markety spożywczo-przemysłowe. W obrębie gminy działa 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym jedna włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Natomiast kompleks budynku Urzędu Gminy, zlokalizowany przy parku dworskim w Kobielach Wielkich, mieści: Gminny Ośrodek Zdrowia, punkt apteczny, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Posterunek Policji. W miejscowości gminnej Kobiele Wielkie funkcjonują również Bank Spółdzielczy i Placówka Poczty Polskiej.
Na terenie gminy funkcjonują dwie placówki szkolne:
*Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Kobielach Wielkich wraz z oddziałami przedszkolnymi i Zespołem Wychowania Przedszkolnego;
*Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Orzechowie wraz z oddziałem przedszkolnym.
Społeczność uczniowska obu szkół co roku liczy ok. 320 uczniów klas I-VIII oraz ok. 130 dzieci w wieku 3-6 lat w oddziałach przedszkolnych.
Zarówno uczniowie szkoły w Orzechowie jak i w Kobielach Wielkich mają do dyspozycji sale gimnastyczne i place zabaw dla najmłodszych. Ponadto w Orzechowie znajduje się przyszkolne boisko sportowe, a w Kobielach Wielkich Gminny Kompleks Boisk Sportowych oraz altana edukacyjna.
Mieszkańcy gminy mogą korzystać z 13 świetlic wiejskich oraz 15 placów zabaw dla dzieci i 15 siłowni zewnętrznych, a także ze szlaków rowerowych. W 13 sołectwach działają Koła Gospodyń Wiejskich, które promują gminę i aktywizują lokalną społeczność.
W dawnym budynku Urzędu Gminy mieści się m.in. Gminna Biblioteka Publiczna. Nieopodal aktualnej siedziby Urzędu Gminy, w odrestaurowanym starym młynie, znajduje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Te dwie placówki prowadzą ożywioną działalność kulturalną, są inicjatorami wielu przedsięwzięć, w tym: wystaw, konkursów, lekcji bibliotecznych, lekcji tańca oraz warsztatów artystyczno-manualnych, a także są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Pióro Reymonta". W GOKiS działają: Klub Seniora i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kobiele Wielkie „W Kolebce Reymonta".